Testy PCR i ANTYGENOWE

Testy PCR i ANTYGENOWE

Testy PCR i Antygenowe

Bezpieczne podróżowanie


Zapisy, wykonanie i odbiór wyników:

 • Zapisów na testy nie prowadzimy, jeśli chcą Państwo wykonać test przed zaplanowanym urlopem prosimy po przyjściu do przychodni poinformować personel o chęci wykonania badania w kierunku   Sars -Cov PCR lub test antygenowy
 • W gabinecie Zabiegowym prosimy podać niezbędne dane do wypisania skierowania
 • Wynik wymazu PCR dostępny jest w ciągu 48 h od pobrania i można go odebrać osobiście lub prześlemy drogą mailową
 • Wynik w trybie CITO dostępny jest tego samego dnia jeśli wymaz został pobrany do godziny 11:00. Wyniki wymazów pobranych po godzinie 11:00 wydawane są następnego dnia.


WAŻNE

Test na koronawirusa RT-PCR powinien być wykonywany:

 • w przypadku podejrzenia kontaktu z osobą z potwierdzonym przypadkiem COVID-19
 • oraz u osób, które wykazują objawy wskazujące na zakażenie wirusem SARS-CoV-2.Test na koronawirusa PCR polega na wyizolowaniu z materiału pozyskanego od Pacjenta cząsteczek materiału genetycznego wirusa, a następnie na ich namnożeniu oraz poddaniu analizie i oznaczaniu.

Jedyną z najbardziej niebezpiecznych cech wirusa SARS CoV-2 jest jego wysoka zakaźność. Rozprzestrzenia się on niezwykle łatwo poprzez drogę kropelkową, czyli obecność na niewielkich cząsteczkach wody wydychanych przez człowieka oraz rozsiewanych na znaczne odległości podczas kaszlu lub kichania. Problematyczny jest także dość długi okres inkubacji, podczas którego pacjent (pomimo, że nie wykazuje żadnych objawów chorobowych) może przenosić zakażenie tym wirusem na innych. Zazwyczaj okres ten trwa od 2 do 14 dni, dlatego też standardowa kwarantanny po kontakcie z osobą zakażoną wynosi 14 dni. Ma ona na celu wyeliminowania ryzyka przeniesienia tego patogenu na inne osoby.

COVID-19, czyli choroba wywoływana przez koronawirusa SARS-Cov-2, w większości przypadków przebiega z niską manifestacją objawów klinicznych. Czasami jednak, szczególnie u osób starszych i z chorobami współwystępującymi, COVID-19 może prowadzić do wystąpienia ciężkiej niewydolności oddechowej, będącej konsekwencją ostrego zapalenia płuc, które mogą prowadzić nawet do zgonu pacjenta.


Objawy koronawirusa:

 • gorączka
 • suchy kaszel (u niektórych pacjentów może jednak występować także odkrztuszanie plwociny)
 • ogólne osłabienie, zmęczenie
 • utrata apetytu
 • duszności
 • bóle mięśniowo-stawowe

Dodatkowo dość charakterystycznym objawem, który może się utrzymywać przez jakiś czas po zakończeniu infekcji, jest utrata węchu i smaku.Testy antygenowe, które są wykonywane u Pacjentów objawowych, są taką samą podstawą potwierdzenia zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 jak testy genetyczne PCR.TEST ANTYGENOWY 


Test antygenowy na koronawirusa to jedno z badań laboratoryjnych, które służy potwierdzaniu zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2.

Choroba wywoływana przez ten patogen (czyli COVID-19) powoduje objawy, które są dość niecharakterystyczne. Oznacza to, że obecne są także w wielu innych chorobach infekcyjnych, co może uniemożliwić postawienie rozpoznania na podstawie samego obrazu klinicznego. Do potwierdzenia infekcji niezbędne jest wykonanie specjalistycznych testów. Jest to o tyle ważne w przypadku COVID-19, że choroba ta często przebiega w sposób skąpoobjawowy lub nawet bezobjawowy- pomimo to zakażona osoba nadal może przenosić koronawirusa na kolejne osoby znajdujące się w jej otoczeniu.

Niektóre osoby narażone są na poważne powikłania zdrowotne COVID-19, takie jak zapalenie płuc, ostra niewydolność oddechowa, niewydolność nerek, a nawet śmierć z powodu niewydolności wielonarządowej i wstrząsu. Ryzyko to jest szczególnie wysokie wśród osób starszych, u których występują jednocześnie choroby przewlekłe, szczególnie dotyczące układu oddechowego i sercowo-naczyniowego, takie jakCENNIK:


SARS-CoV2 PCR  czas oczekiwania  do 72h - 400 zł

SARS-CoV2 PCR CITO 24 H 600ZŁ

SARS-CoV2 antygen (test kasetkowy) - 150 zł

przeciwciała SARS-CoV-2 IgG - czas oczekiwania 1-2 dni roboczych 150 zł

przeciwciała SARS-CoV-2 IgM - czas oczekiwania 1-2 dni roboczych 150 zł