Ukąszenie kleszcza

Ukąszenie kleszcza

Szacuje się, że 25-35% kleszczy przenosi choroby niebezpieczne dla człowieka i zwierząt. 

Co należy zrobić, jeśli zauważysz ukąszenie kleszcza?

1. Dokładnie obejrzyj miejsce ukąszenia (możesz zrobić zdjęcie, dla porównania).

2. Delikatnie złap kleszcza tuż przy samej skórze i wyciągnij go, możesz również użyć specjalnych "chwytaków", są dostępne w aptece. 

3. Jeśli kleszcz nie wyszedł w całości, nie próbuj go wyciągać igłą lub innymi ostrymi narzędziami. Poczekaj aż naskórek się złuszczy i sam oczyści się z resztek po kleszczu. 

4. Kleszcza możesz zbadać (jest to wskazane) w tym celu użyj sterylnego pojemniczka na mocz lub próbówki, (są dostępne w aptekach) i przynieś do naszego punktu pobrań (czynne pon-pt. 6:30-11:00, sob. 8:00-11:00). Ważne abyś nie używał ręcznika papierowego, zabrudzonego słoika lub innych niesterylnych naczyń lub woreczków. 

5. Miejsce po ukąszeniu należy obserwować 7-30 dni. Jeśli zauważysz zmiany na skórze, możesz je sfotografować. Zwykłe zaczerwienie skóry w miejscu ukąszenia nie stanowi istotnego objawu choroby. Jeżeli jednak w wymienionym czasie pojawi się tak zwany „rumień wędrujący” zakładamy, że jest to pierwszy objaw choroby.

6. Wykonanie badania krwi. Rozpoznanie choroby nie jest łatwe. Wsparciem dla klinicystów jest medyczna diagnostyka laboratoryjna. Tu jednak również wymagana jest duża wiedza o chorobie. Badanie obecności przeciwciał bezpośrednio po ukąszeniu przez kleszcza wydaje się być mało użyteczne. Przeciwciała pojawiają się dopiero 3-8 tygodni po wniknięciu krętków do krwi. Jednak, w określonych przypadkach, badanie bezpośrednio po ukąszeniu może przynieść informację istotną klinicznie. Wyjaśni, czy wcześniej nie byliśmy ukąszeni przez kleszcza zakażonego Borellią, a więc pozwoli przy powtórnym badaniu po około 8 tygodniach sprecyzować nasz stan zdrowia.Badanie przeciwciał IgM i IgG/

Badanie obecności przeciwciał obejmuje klasy IgM i IgG. Konfiguracja przeciwciał pomaga nawet w określeniu czasu trwania choroby. Występują tu jednak liczne ograniczenia. Przeciwciała mogą występować w postaci przetrwałej, zaś czułość i swoistość, szczególnie w technice ELISA nie daje pewności rozpoznania. Zdecydowanie lepsze parametry czułości i swoistości stwierdza się w technice Wester-Blott.

Test Transofrmacji Limfocytów (LTT)/

Żadne z wymienionych badań nie pozwala ocenić skuteczności leczenia. Tu użytecznym badaniem staje się test transformacji limfocytów. Dzisiejsze metody z wykorzystaniem wbudowywania znakowanej tymidyny, pozwalają uzyskać wynik o wysokiej czułości i swoistości, w postaci indeksu. Dzięki temu można ocenić skuteczność stosowanej terapii. Spadek indeksu lub powrót do wartości prawidłowych sugeruje, że limfocyty nie mają kontaktu z antygenem Borellii, a więc, że został on wyeliminowany, podczas gdy miano przeciwciał może być podwyższone nawet do końca życia.


W CM eMKmed możesz przyjść na wizytę internistyczną  podczas której lekarz  dokładnie opisze plan działania kiedy wykonać badania na boleriozę i zaleci dalsze postępowanie.


W naszej placówce możesz wykonać badania:


IgG 45zł, czas oczekiwania 7 dni roboczych

IgM 45zł,  czas oczekiwania 7 dni roboczych

potwierdzenie testu metodą Western Blot IgG 130zł, czas oczekiwania 14 dni roboczych

Potwierdzenie testu metodą Western Blot IgM 130zł, czas oczekiwania 14 dni roboczych

Badanie kleszcza 230zł,  czas oczekiwania 10 dni dni roboczych 


Dziękujemy za Twoje zaufanie. 

CM eMKmed