Reumatolog

Reumatolog to specjalista zajmujący się diagnostyką i leczeniem chorób układu mięśniowo-szkieletowego oraz tkanki łącznej.


Kiedy warto udać się do reumatologa?


Ból stawów to główny powód do wizyty u reumatologa. Szczególnie jeśli ból jest nasilony, utrzymuje się przez dłuższy czas i towarzyszą mu obrzęki, zaczerwienienia, sztywność czy ograniczenie ruchomości, może to wskazywać na chorobę reumatyczną, która wymaga specjalistycznej opieki. Inne objawy, które powinny skłonić do wizyty u reumatologa, to:


  • Bóle mięśni i kości, które nie ustępują pomimo stosowania leków przeciwbólowych

  • Sztywność stawów, zwłaszcza po dłuższym okresie bez ruchu

  • Obrzęki, zaczerwienienia, ciepło i ból w okolicy stawów

  • Trudności w wykonywaniu codziennych czynności z powodu bólu i sztywności


Choroby reumatyczne, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń rumieniowaty, choroba zwyrodnieniowa stawów, łuszczycowe zapalenie stawów i zapalenie stawów kręgosłupa. W przypadku wystąpienia tych chorób niezbędna jest opieka reumatologa, aby ustalić optymalne leczenie i kontrolować chorobę.


Zmiany skórne, takie jak wypryski, plamy czy rumień na skórze, które mogą wskazywać na choroby reumatyczne.


Osteoporoza, czyli choroba, która prowadzi do osłabienia kości i zwiększa ryzyko złamań. Reumatolog może pomóc w diagnozowaniu choroby i zaplanowaniu odpowiedniego leczenia.


Zmiany w krwi, takie jak podwyższone stężenie białka C-reaktywnego czy reumatoidalnego czynnika (RF), które wskazują na obecność chorób reumatycznych.

Uwaga, jesteśmy chętni do podjęcia współpracy z nowym reumatologiem!

Lekarze