EKG

EKG

Czy wiesz, że EKG robi się zdrowym ludziom w ramach profilaktyki?

Te proste i popularne badanie wykonasz w eMKmed.  EKG ze względu na swoją prostotę oraz szybkość badania, jest zalecane przez lekarzy bardzo często, także podczas badań okresowych. Każdego roku obserwuje się postęp w dziedzinie leczenia chorób serca i układu krążenia. Tak samo jak w przypadku innych chorób, w chorobach serca bardzo ważna jest profilaktyka, która wiąże się z regularnymi badaniami.

Na czym polega EKG i jak się do niego przygotować?

EKG nie wymaga raczej żadnych przygotowań, lecz warto wiedzieć co może wpłynąć na interpretację wyniku.

Co najmniej około godziny przed badaniem wstrzymujemy się od picia kawy i palenia papierosów, ponieważ przyspieszają rytm serca i podwyższają ciśnienie.

Dobrze jest też przyjść kilka minut przed czasem, żeby odpocząć, uspokoić mięśnie i wyrównać oddech. Osoby uprawiające sport powinny dzień przed badaniem nie wykonywać bardzo intensywnych ćwiczeń. Wysiłek fizyczny pozbawia organizm potasu i magnezu, a to może objawiać się małą siłą skurczu mięśnia sercowego oraz arytmią.

Do badania EKG należy się rozebrać od pasa w górę i położyć na wznak. Elektrody przyklejane są na posmarowanej żelem klatce piersiowej, nadgarstkach i kostkach. W trakcie badania wiadomo, jak szybko bije serce, czy występują zaburzenia rytmu, przewodzenia lub niedokrwienie serca. Oko specjalisty dostrzeże również, czy impuls elektryczny pobudzający serce do pracy wychodzi z węzła zatokowego. Na podstawie kształtu linii i częstości tzw. załamków ustala się czy dolegliwości są związane z częstoskurczem lub migotaniem. Jest to istotne podczas wdrażania leczenia lub wykonania innych zabiegów.