Terapia bańkami próżniowymi

Terapia bańkami próżniowymi

Terapia bańkami próżniowymi to popularna forma terapii manualnej, polegająca na stosowaniu specjalnych naczyń, zwanych bańkami, w celu wytworzenia podciśnienia na skórze. 

Jedną z bardziej dynamicznych form tej terapii są, tzw. bańki w ruchu, czyli technika polegająca na przesuwaniu baniek po ciele pacjenta wzdłuż linii mięśniowych. Dzięki temu możliwe jest jeszcze bardziej efektywne rozluźnienie i uelastycznienie tkanek.


Co warto wiedzieć o terapii bańkami próżniowymi?


Wskazania:


Ból mięśni i stawów: terapia bańkami próżniowymi może pomóc w łagodzeniu bólu, który jest spowodowany kontuzjami, urazami, przeciążeniem lub stanami zapalnymi w mięśniach i stawach.


Napięcie mięśniowe: stosowanie baniek próżniowych może pomóc w rozluźnieniu napiętych mięśni i zmniejszeniu napięcia.


Zwiększenie elastyczności tkanek: bańki próżniowe są stosowane również w celu poprawy elastyczności tkanek, co pomaga zwiększyć zakres ruchu i zmniejszyć ryzyko kontuzji.


Poprawa krążenia krwi i limfy: podciśnienie wytworzone przez bańki próżniowe stymuluje krążenie krwi i limfy, co może pomóc w leczeniu stanów zapalnych i poprawić ogólny stan zdrowia.


Cellulit: terapia bańkami próżniowymi jest pomocna w redukcji cellulitu, poprawie wyglądu skóry i zmniejszeniu obrzęków.


Eliminacja toksyn z organizmu: bańki próżniowe mogą również pomóc w usuwaniu toksyn z organizmu i poprawie funkcji układu odpornościowego.


Przeciwwskazania:


Terapia bańkami próżniowymi nie jest odpowiednia dla każdego pacjenta.

Nie powinna być stosowana u osób:

  • z chorobami skóry, takimi jak trądzik, egzema lub łuszczyca,

  • z ciężkimi chorobami serca,

  • ze skłonnościami do krwawień i siniaków,

  • z oparzeniami i ranami na skórze,

  • w ciąży,

  • chorujących na cukrzycę.


Przed rozpoczęciem terapii należy skonsultować się z lekarzem lub terapeutą, aby wykluczyć ewentualne przeciwwskazania i określić, czy terapia jest odpowiednia dla danej osoby.