Endokrynolog

Endokrynologia to dziedzina medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób układu hormonalnego.


Układ hormonalny jest bardzo ważnym elementem naszego organizmu, ponieważ to on odpowiada za produkcję i uwalnianie hormonów, które regulują wiele procesów w naszym ciele, takich jak wzrost, metabolizm, układ krążenia i wiele innych.


Kiedy warto udać się do endokrynologa?

Problemy z tarczycą — Tarczyca produkuje hormony, które wpływają na wiele funkcji organizmu, w tym na tempo przemiany materii i regulację temperatury ciała. Problemy z tarczycą mogą prowadzić do objawów takich jak zmęczenie, utrata masy ciała lub przyrost masy ciała, zaburzenia snu i nastroju.


Cukrzyca — Cukrzyca jest chorobą, w której organizm nie wytwarza lub nie wykorzystuje insuliny prawidłowo, co prowadzi do wysokiego poziomu cukru we krwi. Cukrzyca może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak problemy z sercem, nerkami i oczami, dlatego ważne jest regularne kontrolowanie poziomu cukru we krwi i leczenie cukrzycy pod kontrolą endokrynologa.


Zaburzenia hormonalne u kobiet — Endokrynolog może pomóc w diagnozowaniu i leczeniu zaburzeń hormonalnych u kobiet, takich jak zespół policystycznych jajników, zaburzenia miesiączkowania, a także problemy z płodnością.


Zaburzenia hormonalne u mężczyzn — Endokrynolog może pomóc w diagnozowaniu i leczeniu zaburzeń hormonalnych u mężczyzn, takich jak niedobór testosteronu, co może prowadzić do problemów z płodnością, zmniejszenia masy mięśniowej i siły oraz zwiększenia ryzyka chorób serca.


Nadczynność i niedoczynność przytarczyc — Przytarczyce regulują poziom wapnia we krwi. Problemy z nadczynnością lub niedoczynnością przytarczyc mogą prowadzić do zaburzeń równowagi wapniowej, co skutkuje problemami z kośćmi i mięśniami.

Lekarze

Jan Chrzanowski
Lek. Jan Chrzanowski
Endokrynolog
Katarzyna Grzegorzewicz
Lek. Katarzyna Grzegorzewicz
Endokrynolog