Holter EKG

Holter EKG

Czy wiesz, że w eMKmed potrafimy rejestrować pracę serca podczas Twoich codziennych aktywności? Tak, to możliwe.

Dzięki EKG wykonanemu metodą Holtera przez 24 godziny możemy monitorować pracę Twojego serca. Dokładnie ocenimy  dynamiczne zmiany serca i wykryjemy nieprawidłowości, które ujawniają się jedynie w określonych warunkach.

Istnieje istotna różnica pomiędzy EKG spoczynkowym, a EKG metodą Holtera.

EKG spoczynkowe - wykrywa zmiany stale pojawiające się lub uchwycone przypadkowo.

EKG metodą Holtera -  pozwala uchwycić zmiany pojawiające się okresowo.

Na czym polega badanie EKG metodą Holtera?

Każdy kto słyszy po raz pierwszy o nowej metodzie EKG Holter zastanawia się jak ona przebiega. Powszechnie wykonywane EKG kojarzy się z mnóstwem kabelków i leżeniem w bezruchu. Otóż w tej bezbolesnej metodzie pacjent powinien w ciągu dnia utrzymywać poziom aktywność jak przed badaniem. Holter EKG zapisuje badanie na nośniku pamięci, a później lekarz analizuje zarejestrowany wykres na monitorze.

Przed rozpoczęciem badania na odpowiednio przygotowanej skórze klatki piersiowej pacjent ma naklejane elektrody. Podłączone są one do aparatu przypiętego do ubrania. W trakcie badania pacjent nie ogranicza codziennych aktywności. Na otrzymanym formularzu zapisuje zwykłe czynności, dolegliwości czy przyjmowane leki. Badanie Holterem EKG ma za zadanie pokazać zmiany zagrażające jego życiu.

Kto powinien wykonać badanie EKG metoda Holtera?

Jeśli odpowiedziałeś TAK na jedno z poniższych pytań to jesteś w grupie podwyższonego ryzyka i warto skonsultować się z lekarzem odnośnie wykonania EKG metodą Holtera.

Często niewinnie pojawiające się symptomy mogą być przyczyną poważnej choroby serca a nawet zawału.

  1. Czy występują u Ciebie omdlenia?
  2. Czy miewasz napady duszności?
  3. Odczuwasz kołatanie serca?
  4. Czy występują u Ciebie zaburzenia neurologiczne?
  5. Masz wykrytą chorobę niedokrwienną serca (zwłaszcza u chorych z cukrzycą)?
  6. Czy jesteś po zawale?
  7. Masz zdiagnozowaną kardiomiopatię?
  8. Lekarz podejrzewa zaburzenia rytmu serca?


Jest to bezbolesne i bezinwazyjne badanie.  EKG metodą Holtera pozwala stwierdzić u chorych zaburzenia pomimo braku dolegliwości, zwłaszcza gdy dochodzi do incydentów niedokrwienia mięśnia sercowego bez towarzyszącego bólu w klatce piersiowej.