„Już czas”- Światowy Dzień Walki z Gruźlicą

„Już czas”- Światowy Dzień Walki z Gruźlicą

24 marca obchodzimy Światowy Dzień Walki z Gruźlicą, który został ustanowiony przez WHO w rocznicę odkrycia prątka gruźlicy przez niemieckiego lekarza Roberta Kocha, który fakt ten ogłosił w swoim wykładzie tego właśnie dnia 1882 r. w Berlinie.

Tegorocznym hasłem -JUŻ CZAS, ma przypominać o podjętych zobowiązaniach i konieczności podjęcia w odpowiednim czasie działań na większą skalę. W okresie powojennym gruźlica zdziesiątkowała ludność a dzięki szczepieniom i badaniom przesiewowym opanowano ją i zmniejszono do 32,5 %. Najczęściej na gruźlicę zapadają mężczyźni w wieku 45-64 lata. Zarażenie następuje poprzez drogę kropelkową, poprzez układ pokarmowy i powłoki skórne. Prątki dostają się do zdrowego organizmu poprzez wdychane powietrze i umiejscowiają się w płucach. Efektem jest namnożenie się ich w organizmie osoby zakażonej i prowadzą do rozwoju choroby. Choroba ta może dotyczyć innych narządów: nerki, kości, układ rozrodczy itd.

Objawy i diagnostyka gruźlicy:

  • Utrzymujący się ponad 3 tygodnie kaszel
  • Przewlekle stany podgorączkowe
  • Ból w klatce piersiowej
  • Spadek masy ciała z powodu braku apetytu
  • Krwioplucie

Objawy nie dają pewności więc wykonuje się badanie bakteriologiczne plwociny, zdjęcia RTG, odczynu tuberkulinowego i czasem badania histologicznego. Podstawą jest wyhodowanie prątków z materiału pobranego od pacjenta.